czwartek, 16 kwietnia 2015

Nareszcie dostępna mapa średnich cen jednostkowych (zł/m2 P.C.) nieruchomości zabudowanych komercyjnych na obszarze Warszawy i powiatów przyległych

Zmorą procesu wyceny nieruchomości w latach 90-tych był trwający przez lata niedobór danych rynkowych. Na początku danych nie było bo nie było rynku nieruchomości. Pierwsze transakcje odbywały się chaotycznie i po omacku. Polski ówczesny rynek nie miał historii wobec czego nie miał też danych rynkowych. W kolejnej fazie rozwoju rynku nieruchomości dane nie były dostępne z innego powodu. Niedostępność danych rynkowych była powodowana nawykami urzędowymi wywodzącymi się ze słusznie minionego ustroju. Danych nie udostępniano z przyzwyczajenia oraz ze z powszechnie znanego powodu: Nie bo nie! Kwestia trudnego dostępu do danych rynkowych oraz powodowanej tym stanem trudnej doli trudniących się wyceną nieruchomości rzeczoznawców majątkowych należała niegdyś do najpopularniejszych pretekstów do lamentowania. Na całe szczęście niczego nieświadome dane zaczęły coraz intensywniej napływać z różnych coraz to zresztą lepszych i dostępniejszych źródeł informacyjnych. Systematycznie z każdym rokiem radykalnie rośnie liczba informacji pochodzących z rynku nieruchomości oraz różnego typu informacji wiążących się mniej lub bardziej z rynkiem nieruchomości. W miejsce wcześniejszego niedoboru pojawił się nie znany wcześniej dostatek, swego rodzaju klęska urodzaju. Problemem stało się odpowiednie obsłużenie olbrzymiego i coraz lepiej dostępnego materiału informacyjnego.
Przy odpowiedniej strategii, przemyślanym podejściu do zagadnienia oraz przy zastosowaniu narzędzi i metod analitycznych właściwych dla obsługi tysięcy danym informacyjnych można uzyskać nieosiągalne wcześniej efekty.
Przy okazji budowania systemów ekspertowych wykorzystywanych do wyceny nieruchomości (komercyjnych i gruntowych) udało się nam stworzyć Mapę średnich cen jednostkowych (zł/m2 P.C.) nieruchomości zabudowanych komercyjnych na obszarze Warszawy i powiatów przyległych.
Mapa średnich cen jednostkowych (zł/m2 P.C.) nieruchomości zabudowanych komercyjnych na obszarze Warszawy oraz powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego.

Ceny transakcyjne z lat 2006-2014
Poziom aktualizacji cen: październik 2014 r.

Wskazania mapy cenowej należy traktować jako cenę średnią, która jest korygowana ze względu na konkretne cechy nieruchomości wycenianej odchylające się od średniej w górę lub w dół.

Cena typowa, średnia w danej okolicy, wykazywana przez mapę cenową, zazwyczaj będzie zbliżona do wartości nieruchomości mającej cechy rynkowe zbliżone do typowych, średnich w tej lokalizacji.  Należy mieć jednak na względzie, że wartość konkretnej nieruchomości zależy od jej konkretnych cech, takich jak lokalizacja ogólna i szczegółowa, dostęp do drogi, kształt, uzbrojenie w poszczególne media, typ zabudowy, parametry fizyczne obiektów stanowiących zabudowę, liczba kondygnacji, rodzaj konstrukcji, okres budowy, stan techniczny, strefy i inne ograniczenia itd. Aby móc stwierdzić wartość konkretnej nieruchomości trzeba dokonać wyceny nieruchomości biorąc pod uwagę jej indywidualne cechy.

analiza rynku: Dział Analiz firmy realexperts.pl sp. z o.o.

kierownik badań: Tomasz Kotrasiński, MPAI
opieka merytoryczna nad badaniami: Polski Instytut Wyceny

Analizę rozkładu cen względem długości i szerokości geograficznej metodą wysokorozdzielczej lokalnie ważonej regresji nieparametrycznej wykonano przy pomocy programu XLStat firmy Addinsoft.
Wizualizację izopret wykonano przy pomocy programu Surfer 12.5 firmy Golden Software, Inc.
Podkład mapowy: OpenStreetMap

Układ izopret (linii cen jednostkowych) w zł/m2 powierzchni kondygnacji nadziemnych odpowiada logarytmom naturalnym LN(5,0) + LN(0,15) IZOPRETY-0,15

18 komentarzy:

 1. Ta mapa jest bardzo pomocna przy poszukiwaniu lokalu w okolicach warszawy. Na pewno z niej skorzystam. Artykuł bardzo ciekawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W istotnie przydatna dla poszukujących lokum mapka. Świetne opracowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna mapa, domyślam się, że jej zrobienie kosztowało wiele wysiłku. Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna jakość mapy, dzięki wielkie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mapa świetna, tylko od dwóch tygodni nie działa. Próbowałem na różnych przeglądarkach i różnych komputerach... Taki błąd jak poniżej dostaję:
  Forbidden
  You don't have permission to access /mapa-cenowa-grunty-warszawa-izo-10-topo/ on this server.
  Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
  Apache/2.4 Server at wycena.com.pl Port 80

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne i bardzo przydatne opracowanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. @dziwne Unknown, my nie mamy żadnych problemów z otworzeniem mapy.

  Co do samego opracowania - wielkie dzięki :) Mapa na prawdę wysokiej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za użyteczne informacje! :)
  W przypadku, kiedy zależy nam na wycenie firmy polecam wycena wartości firmy, co pozwoli na uzyskanie fachowej pomocy w tej niezwykle trudnej kwestii. Warto zapoznać się z tą stroną i skorzystać z kontaktu w przypadku dodatkowych pytań.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. U nas również mapka bez problemu działa - dziękujemy bardzo :) i czekamy na następne w tak dobrej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niezastąpiona pomoc dla każdego biura architektonicznego. Wielkie dzięki. Mapka pierwszej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna mapa! Mamy nadzieję, że niedługo podzielisz się z nami również interaktywnymi mapami z innych regionów Polski :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuje bardzo za udostępnienie mapy. Bardzo przydatna zwłaszcza przy wytyczaniu kosztów szacunkowych w miejscach oddalonych od podstawowej działalności ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo długo szukałem takiej mapy

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki za mapę! Bardzo przydatna mapa. Wszystko jasne i przejrzyste.

  OdpowiedzUsuń
 15. Oj brakuje takich map... Świetna robota.

  OdpowiedzUsuń
 16. Moim zdaniem jest jedną z najlepszych map dostępnych na necie. Będę bardzo często tu wchodził.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mapa bardzo przydatna przy szukaniu sobie miejsca, gdzie zakupić grunty.

  OdpowiedzUsuń